۱۰ نکته کلیدی در عکاسی

عکاسی، هنری است که علاقه مندان زیادی در دنیا دارد. هر عکاس نگاه متفاوتی به سوژه دارد که با عکاسی می تواند دید و ایده خود را ثبت کند.

برای عکاسی اصولی و عالی به دوربین عکاسی نیاز داریم، اما فقط تهیه کردن یک دوربین خوب نمی تواند به ما این اطمینان را بدهد تصاویری که ثبت می کنیم عالی و با کیفیت است. 

باید نکات و ارزش هایی را برای عکاسی اصولی در نظر بگیریم و با رعایت این نکات حرفه ای تر عمل کنیم. مطالب علمی زیادی برای آموزش عکاسی وجود دارد که با مطالعه آنها می توانید به صورت اصولی این حرفه را یاد بگیرید. نکاتی که در این مطلب با شما به اشتراک می گذاریم مناسب افراد مبتدی است که تازه کار خود را در عکاسی شروع کرده اند. با رعایت این نکات ساده می توانید تصاویر عالی خلق کنید.

به سوژه خود نزدیک بمانید

رایج ترین اشتباه عکاسان مبتدی، عکس گرفتن با فاصله دور از سوژه است. نتیجه ی این نوع عکاسی تصویری است که هیچ پیامی به مخاطب نمی رساند، پشت زمینه های شلوغ و اضافی، درگیر کردن ذهن مخاطب به المان های اضافی و دور شدن ذهن از سوژه اصلی. برای گرفتن یک عکس زیبا تمرکز رو بر روی سوژه بگذارید، تا جایی که امکان دارد کادر خود را از سوژه پر کنید و از پشت زمینه های درهم و شلوغ استفاده نکنید. سعی کنید با تصویری که ثبت می کنید پیامی را برسانید تا ذهن مخاطب را درگیر کنید.

● پشت زمینه تصویر را در نظر  بگیرید

سعی کنید بکگراند تصویر تا حد امکان ساده باشد و از المان های اضافی در تصویر استفاده نکنید. گاهی عکاسان برای طراحی دکور از چندین المان 

سعــــی کنیــد از پشتزمینههای خلوت برای عکس استفاده کنید. به طور مثال، عکس گرفتن از یک شخص در خیابان شلوغ و پر جمعیت، اصلا زیبا نیست و تمرکز بیننده را از سوژه اصلی پرت میکند. بهتر است زمان یا مکانی را برای عکاسی انتخاب کنید که بتوانید تعداد موارد اضافه عکس را به صفر برسانید. همیشه سعی کنید تعادل را حفظ کنید. شاید بتوان با چند قدم جابهجا شدن، عکسی زیباتر و خلوتتر گرفت. بیشتر اوقات، پشتزمینه خلوت نمای زیباتری به عکس میبخشد.

سوژه را در مرکز قرار ندهید

یکی از کارهایی که میان بیشتر مبتدی‌‌ها رایج است، قرار دادن سوژه در وسط کادر است. برای ثبت عکسهای جذابتر سعی کنید از قانون یکسوم استفاده کنید. به طور مثال اگر درختی در یک دشت وجود دارد، آن را در مرکز کادر نگذارید زیرا زیباییاش را از دست میدهد. با قرار دادن آن در گوشهای از کادر، عکس بهتر و زیباتری خواهید داشت. قانون یکسوم در هر دو حالت عمودی و افقی کاربرد دارد. برای مثال برای عکس گرفتن از دریا و آسمان، خوب است دریا در یکسوم پایین کادر و آسمان دو سوم باقی کادر را پر کنند.

فلاش دوربین را بشناسید

پیش از استفاده از دوربین، خوب است بدانید فلاش دوربین تا چند متر را پوشش میدهد. به طور مثال، بیشترین فاصلهای که بهترین فلاشها پشتیبانی میکنند، کمتر از ۱۰ متر است. به همین دلیل در مواقعی که فاصله زیاد است میتوانید از exposure (سیستم نورسنجی دوربین) برای جبران نور استفاده کنید. البته بالا بردن حساسیت نوری هم در افزایش محدوده فلاش بی تاثیر نیست. یعنی با زیاد کردن میزان ISO، مثلا از ۱۰۰ به ۲۰۰، محدوده فلاش نیز از ۳ به ۶ متر افزایش مییابد. حتما به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است هنگام عکاسی از چند چهره در یک کادر و استفاده از فلاش، چهره آنهایی که نزدیکتر هستند روشنتر و افرادی که عقبتر هستند، تیرهتر شود. برای جلوگیری از چنین اتفاقی بهتر است فاصله عکاس از همه افراد تقریبا یکسان باشد.

بهترین زاویه دید را انتخاب کنید

انتخاب زاویه دید و محل قرار گرفتن دوربین نسبت به موضوع عکاسی یکی از مهمترین موارد خلق یک عکس خوب است. با انتخاب یک زاویه درست میتوانید کاری کنید که عکسهای شما کاملا متفاوت به نظر برسند. برای این منظور یا سوژه را جابهجا کنید یا خودتان به عنوان عکاس آنقدر جابجا شوید تا موقعیت مناسب را بیابید. سعی کنید تا جای ممکن از زوایای مختلف از سوژه عکس بگیرید. این کار کمک میکند تا بهترین حالت را پیدا و عکس خوبی ثبت کنید.

در روز هم از فلاش استفاده کنید

یکی از روشهای جالب برای عکاسی از چهره در نور روز، استفاده از فلش است. با روشن کردن فلاش، دوربین نور پشتزمینه را میسنجد و به اندازه لازم نور به صورت سوژه میتاباند. به این ترتیب چهره فرد روشنتر خواهد شد. حتی میتوان سوژه را در سایه قرار داد تا نور خورشید باعث جمع و نیمه بسته شدن چشم نشود و پرتره، زیبایی بیشتری را به نمایش بگذارد. خوب است بدانید که فلاشهای داخلی دوربینها تا فاصله ۳ متر را بیشتر تحت پوشش خود ندارند پس برای استفاده از فلاش، حتما سعی کنید فاصلهتان از سوژه بیشتر از این نباشد.

روی سوژه موردنظر فوکوس کنید

سعی کنید همیشه روی سوژه فوکوس کنید تا شفافتر و بهتر از بقیه جاهای عکس دیده شود. درست است که سوژه مهمترین بخش تصویر است اما لزوما نباید در مرکز عکس باشد! نقطه فوکوس به صورت نرمال در وسط کادر است و برای استفاده از آن باید سوژه را همان وسط قرار دهید. اما سوژه هر کجا که باشد با استفاده از قفل فوکوس میتوانید فوکوس را روی آن انجام و شاتر را فشار دهید. هنگامی که مستطیل وسط نمایشگر سبز شد فوکوس انجام شده است و تا زمانی که دکمه را رها نکنید فوکوس در همان وضعیت باقی میماند.

عکاسی در نور کم

برای داشتن عکسهای خوب در محیطهای کم نور و تاریک باید چند نکته ظریف اما موثر را در نظر داشته باشید. نخست این که دوربین را محکم و ثابت در دست نگه دارید تا لرزش به حداقل خود برسد. اگر سوژه حرکت میکند حتما سعی کنید ساکن و ثابت شود بعد عکس بگیرید. از فلاش شب استفاده کنید و حتما از سوژه یا سوژهها بخواهید چند ثانیه بعد از فلاش تکان نخورند و در آخر این که شاتر را خیلی آرام فشار دهید تا دوربین زیاد تکان نخورد.

جهت و شدت تابش نور

توجه داشته باشید زاویهای که نور به سوژه میتابد تاثیر بهسزایی در کیفیت و نمای عکس دارد. تابش نور مستقیم به ویژه هنگام عکاسی از چهره باعث بد دیده شدن چهره میشود. هنگامی که نور از پشت به سوژه میتابد نمای خوبی ایجاد میکند اما برای روشنتر و بهتر شدن عکس از فلاش دوربین کمک بگیرید. نورهایی هم که از کنار و زاویهدار میتابند، ایجاد سایه کرده و فقط یک طرف سوژه را روشن میکنند. برای از بین بردن این سایه میتوانید از فلاش دوربین استفاده کنید یا زاویه دوربین نسبت به سوژه را تغییر دهید. میتوانید از ان سایهها برای خلق زیبایی منحصر به خودتان نیز بهره بگیرید. شدت تابش نور نیز در زشت یا زیبا شدن عکس نقش موثری دارد. به طوری که نور شدید لک و خالهای صورت را بیشتر نشان میدهد.

اهمیت زمان را فراموش نکنید

سرعت عمل و زمان سنجی در عکاسی اهمیت فراوانی دارد. برای خلق یک اثر ماندگار، سعی کنید هوشیار باشید و با دیدن سوژه مناسب، بلافاصله آن را شکار کنید. سرعت عمل به معنای عجله کردن نیست. لازم است برای گرفتن عکس خوب، کاملا صبور باشید اما فاکتور سرعت را فراموش نکنید. به ویژه هنگام عکاسی از سوژه در حال حرکت، سرعت عمل حرف اول را میزند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *