آموزش عکاسی تبلیغاتی

آموزش عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی، یک نوعی از  عکاسی است که برای تصویر برداری از محصولات و خدمات جهت افزایش فروش انجام میشود. در عکاسی تبلیغاتی، باید نظر مخاطب را به قسمتی از عکس که محصول در آن نقطه قرار دارد جلب کنیم.
در این نوع عکاسی خلاقیت، ایده پردازی، ذوق هنر، زاویه تصویر، محیطی که در آن عکاسی می کنیم و نورپردازی تاثیر مستقیمی بر خروجی تصویر و اثری که در ذهن مخاطب می گذارد دارد.

لازم به ذکر است در عکاسی تبلیغاتی، پرداش و ادیت عکس نکته ی بسیار مهمی است که حتما باید به آن توجه شود. حتما بعد از عکاسی تبلیغاتی، تصاویر را بازبینی و رتوش کنید، نور ها را تنظیم کنید، تمیزکاری کنید، رنگ ها را به واقعیت نزدیک کنید و …
در این مطلب قصد داریم شما را با چند تکنیک مهم در عکاسی تبلیغاتی آشنا کنیم.

انواع مختلف عکاسی تبلیغاتی

در بیشتر کمپین های مارکتینگ و تبلیغات، عکاسی تبلیغاتی کلیدی ترین قست کار است. تصویری که شما خلق می کنید مهم ترین راه ارتباطی شما با مخاطب است. شما با تصاویر می توانید کیفیت خدمات و محصولات خود را نشان دهید.

اگر تصاویر شما بی کیفیت باشد، نه تنها تبلیغات شما منجر به فروش نخواهد شد بلکه بازاریابی منفی خواهد داشت و تاثیر عکس خواهید گرفت. 

تصاویر تبلیغاتی، برای جلب توجه مخاطب و برند مارکتینگ یک مجموعه است، پس با در نظر گرفتن این نکته بدانید چه تصویری از شما در ذهن مخاطب به جا خواهد ماند. عکس های تبلیغاتی بیشتر از برند و محصولات شما گرفته می شود و به شناخته تر شدن برند شما کمک می کند. سعی کنید فقط تمرکز خود را بر روی این دو نگذارید به تصاویر خود احساس و روح ببخشید.

عکاسی تبلیغاتی، در اکثر اوقات برای برجسته کردن یک محصول یا برند به کار میرود، به عنوان مثال :

 • تصاویر برای استفاده در تبلیغات سوشیال و شبکه های اجتماعی
 • بیلبوردها و تبلیغات محیطی
 • تصاویر جذاب برای نمایش در رسانه های خانگی مانند تلویزیون
 • عکاسی دکوراتیو و عکاسی محصول برای استفاده در سایت
 • آگهیها، بنرها و اسلایدر ها
 • و غیره

زمانی که میخواهیم عکاسی تبلیغاتی کنیم، بکارگیری از یک فرد حرفه ای می تواند تفاوت بسیار زیادی در خروجی کار ایجاد کند. در عکاسی تبلیغاتی علاوه بر تخصص نیازمند تجربه عکاسی هنری، ارتباط داشتن با مدیران مارکتینگ و حضور در کمپین های مختلف بازاریابی هستید. پس استفاده از یک عکاس حرفه ای که چنین تجاربی در رزومه خود دارد می تواند نتیجه مطلوب تری را به همراه داشته باشد.

همانطور که عکس تبلیغاتی جذاب و با کیفیت میتواند منجر به فروش و رشد برند شما شود ، تصاویر بد و بی کیفیت هم میتواند ذهنیت منفی برای مخاطب ایجاد کند و میل به خرید را به شدت کاهش دهد.
عکاسان تبلیغاتی حرفه ای معمولا در مواردی که در زیر مثال می زنیم تجربه دارند:  

 • سبک زندگی
 • غذا ، رستوران
 • محصول، روند تولید، بسته بندی و نحوه استفاده
 • شرکت های بزرگ تولیدی و بیلبورد های تبلیغاتی
 • معماری و دکوراسیون داخلی
 • تفریحی و ورزشی
 • شرکتی و اداری

استفاده از یک عکاس تبلیغاتی حرفه ای یک نوع سرمایه گذاری هدفمند و با ارزش برای مجموعه به حساب می آید. در هر زمینه ای که فعالیت می کنید نیازمند فردی ماهر برای عکاسی تبلیغاتی و عکاسی محصول خود خواهید بود. 

مهم نیست چه سبکی عکاسی میکنید نکته مهم این است که هدفمند و با برنامه ریزی و طبق اصول این کار را توسط عکاس حرفه ای و با تجربه انجام دهید.

لوازم و تجهیزات ضروری برای عکاسی تبلیغاتی شامل:

 • دوربین و تجهیزات دوربین
 • نور ها ( سافت باکس، لایت باکس، نور های موضعی)
 • مدل ها ( افراد حاضر در تصویر)
 • لوازم مورد نیاز در صحنه عکاسی

نکات بسیار مهم در عکاسی تبلیغاتی و عکاسی از محصول

۱. فضای کافی برای عکاسی داشته باشید:

اولین قدم در عکاسی تبلیغاتی در اختیار داشتن فضای کافی برای تصویر برداری است، پس فضای کافی برای عکاسی را آماده کنید. در عکاسی تبلیغاتی میتوانید کادر را باز یا بسته داشته باشید و در زوایای مختلف و انواع حالت های نور عکاسی کنید تا به خروجی دلخواه برسید، برای این کار نیازمند فضای کافی برای حرکت کردن هستید. لوکیشینی را انتخاب نکنید که فضای کمی را در اختیارتان قرار میدهد. ترجیحا از فضای باز با نور طبیعی استفاده کنید. (البته با توجه به سوژه مورد نظر می تواند متفاوت باشد، مثلا برای عکاسی از جواهرات نور طبیعی از جذابیت تصویر کم میکند) 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات روند  درباره عکاسی محصول اینجا کلیک کنید.

۲ . لوازم لازم جهت عکاسی تبلیغاتی را همراه داشته باشید:

معمولا برای بهتر دیده شدن محصول و عکاسی تبلیغاتی به المان هایی برای جذابیت و توضیح بیشتر محصول نیاز دارید، حتما لوازم مورد نظر خود را تهیه کنید و همراه داشته باشید.
به عنوان مثال زمانی که از کتاب عکاسی می کنید می توانید در تصویر خود از یک خودکار، مداد، چراغ مطالعه و … برای جذابیت بیشتر عکس استفاده کنید. با این کار به تصویر خود احساسات را اضافه می کنید.

۳. بهترین زاویه و تصویر را انتخاب کنید

مهم ترین نکته در عکاسی تبلیغاتی تمرکز بر نشان دادن محصول است. مطمئن شوید با استفاده از المان های زیاد و اضافی در تصویر تمرکز مخاطب را از محصول نمیگیرید و او را درگیر شلوغی های تصویر خود نمیکنید. کار شما نمایش دادن و به تصویر کشیدن محصول است پس این کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهید. از زاویه ای عکاسی کنید که محصول شما کاملا در معرض دید و توجه قرار بگیرد و در اولین نگاه مخاطب را جلب کند به طوری که او ترغیب به خرید شود.

۴ – از افراد مدل در عکاسی تبلیغاتی خود استفاده کنید

برای به تصویر کشیدن محصولات می توانید از مدل ها برای خروجی بهتر استفاده کنید. به عنوان مثال برای عکاسی از روسری می توانید با استفاده از مدل تصویر خلاقانه تر و بهتری خلق کنید. اما کار کردن با مدل ها هم نیازمند دقت فراوانی است: حتما به پوشش، آرایش، اندام و … توجه کنید و با در نظر گرفتن تمام این نکات کار خود را ادامه دهید. سعی کنید مدل را به شکل صحیح و مناسب به طراحی های خود اضافه کنید و حتما بعد از عکاسی، خروجی تصویری را ویرایش کنید و تصویر را اصطلاحا رتوش کنید.

۵. از نور درست استفاده کنید

نکته مهم دیگری که در عکاسی تبلیغاتی وجود دارد استفاده صحیح از نور است. حتما به نوری که بر روی محصول خود ایجاد می کنید توجه کنید. این چند نکته را درباره نور تصویر در نظر بگیرید:

 • نور نباید رنگ محصول را تغییر دهد و شکل اصلی کالا با تصویر شما تفاوت زیادی داشته باشد.
 • نور نباید بیش از حد باشد توری که تصویر شما بسوزد.
 • نور نباید به قدری کم باشد که قسمت هایی از محصول شما تیره شود و قابل تشخیص نباشد
 • نور را طوری تنظیم کنید که سایه زیاده در پشت محصول ساخته نشود.
 • نور باید به شکل کاملا ساده و طبیعی بر روی محصول شما بتابد و خروجی به تصویری که به طور عادی از محصول می بینید نزدیک باشد.
 • برای تنظیم نور بعد از عکاسی حتما دوربین خود را طوری تنظیم کنید که فایل های خروجی را به صورت فایل CR2 ذخیره کند تا بعد از تغییرات نور تصویر شما کیفیت خودش را از دست ندهد.

چه نوع عکس تبلیغاتی عالی است؟

زمانی که دارید عکاسی تبلیغاتی انجام می دهید بدانید فقط قرار نیست یک محصول را به تصویر بکشید، شما باید اثری خلق کنید که مخاطب را ترغیب به خرید آن محصول یا استفاده از آن خدمات کند. سعی کنید تصاویر شما پیامی را به مخاطب برساند یا یک معنی خاص داشته باشد وگرنه شما یک تصویر بی روح از یک شی بی جان تهیه کرده اید که به فروش یا برندینگ آن محصول هیچ کمکی نمی کند.
می توانید خلاقیت خود را به کار بگیرید برای هر نوع کسب و کار باید به سبک خاص خودش عکاسی کنید، عکس تبلیغاتی شما می تواند برای یک آژانس مسافرتی باشد که به عنوان مثال تصویری با میدان دید بالا به وسیله پهباد از یک شهر تهیه می کنید یا برای رژ لب باشد که تصویر کلوز آپ  از یک لب می گیرید.
با هدف و برنامه ریزی منظم عکاسی کنید و به تصویری که خلق می کنید جان ببخشید.

این نکات را رعایت کنید تا یک شات تبلیغاتی عالی داشته باشید:

 • تمام جزئیات محصول، ویژگی های محصول، نحوه استفاده و … را از کارفرمای خود بپرسید و نگذارید نکته ای مبهم درباره ی محصولی که از آن عکاسی می کنید وجود داشته باشد.
 • مخاطبان کارفرمای خود را بشناسید، بدانید چه کسانی از این محصول قرار است استفاده کنند و منافع مشتریان را در نظر بگیرید.
 • به تصاویر رقبای موفق در آن حوزه نگاه کنید تحلیل و بررسی کنید و علت موفقیت و نحوه ی عکاسی تبلیغاتی آن ها را به دقت بررسی کنید.
 • سعی کنید تصویری روشن برای تاثیر گذاری بهتر ایجاد کنید
 • از نظر فنی بهترین و با کیفیت ترین تصویر را بگیرید به طوری که تمام توجه و تمرکز روی محصول باشد و تمام جزئیات از دید مخاطب قابل مشاهده باشد.
 • اطلاعات خود را بروز نگه دارید و از در کاغذ باطله های گذشته دنبال ایده جدید برای عکاسی نباشید. هر روز ایده های جدید ببینید، وقت بگذارید، فکر کنید و بروز ترین روش ها را در عکاسی تبلیغاتی بکار بگیرید.
 • هنگامی که آزمون و خطا ها و تنظیم نور و دوربین تمام شد و آماده گرفتن شات اصلی بودید مطمئن شوید روی محصول فوکوس کرده اید و تمام جزئیات محصول قابل مشاهده و با کیفیت بسیار بالا است.
 • تمامی لوازمی که مورد نیاز هست رو از قبل آماده کنید و با برنامه ریزی دقیق پیش بروید، اگر مدل دارید حتما نحوه لباس و آرایش رو بررسی کنید.
 • برای خلق عکس تبلیغاتی زمان بگذارید و با عجله این کار را انجام ندهید با صبر و حوصله عکاسی کنید و به تمام المان ها توجه کنید. برای ثبت عکس با کیفیت و عالی به وقت کافی نیاز دارید.

مجله های گوناگون را مشاهده کنید، عکس های تبلیغاتی با کیفیت فراوانی دارند که ذهن مخاطب را درگیر می کند. اگر می خواهید یک عکاس حرفه ای باشید خودتان را بروز نگه دارید برای هر شات زمان بگذارید و با دقت و کیفیت فراوان این کار را انجام دهید. اگر میخواهید در بین عکاسان حرفه ای و متبحر شماره یک باشید با تکیه به خودتان می توانید این کار را انجام دهید.

دقت کنید و با صبر و حوصله ی فراوان عکاسی تبلیغاتی را انجام دهید. این نکته را نظر بگیرید که برای عکاسی حرفه ای به وقت نیاز دارید.

نوشته های جدید و بروز ما را دنبال کنید و خودتان را ارتقا دهید
ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *