عکاسی صنعتی چیست؟

 

در این مقاله قضد داریم درباره انواع مختلف عکاسی صنعتی صحبت کنیم در ادامه با ما همراه باشید:
عکاسی صنعتی، با عکاسی مدلینگ، عکاسی محصول، عکاسی دکوراتیو، عکاسی پرتره و … تفاوت زیادی دارد. عکاسی صنعتی، جذاب و پر از چالش است.

معنای عکاسی صنعتی، تصویر برداری از تجهیزات کارخانه ای، محصولات، ماشین‌آلات، کارگران در حال کار و حتی کارمندان یک شرکت است.
در بیشتر پروژه های عکاسی از کارخانه های بزرگ، سد های آبی، نفت کش و موارد این چنینی هستند.

مهم ترین دلیلی که شرکت ها و کارخانه های بزرگ در کارمندان خود عکاس صنعتی دارند، زنده و سرپا نگه داشتن شبکه های اجتماعی و سایت هست.
وظیفه ی عکاس صنعتی در این مجموعه عکاسی از روند تولید، ماشین آلات صنعتی، روند لاجستیک یا همان بسته بندی و ارسال کالا، عکاسی از محیط اداری، به تصویر کشیدن نحوه پشتیبانی محصول و حتی ثبت کردن نظر و رضایت مشتریان است.
هرچقدر این تصاویر با کیفیت تر و طبق اصول تر باشد به سرپا نگه داشتن و بیشتر دیده شدن وب سایت و شبکه های اجتماعی کمک می کند.

نمونههایی از عکاسی صنعتی

در اکثر نمونه کار های مربوط به عکاسی صنعتی، ماشین آلات، روند تولید محصول، کارخانه های و … را مشاهده می کنید اما در بعضی موارد عکاسی از پرسنل و محیط اداری شرکت نیز انجام میشود.

چند نمونه از موضوعات رایج در عکاسی صنعتی

 • جوشکاران  و مونتاژ کاران در محل کار
 • نفتکش
 • کارگران در حال کار در یک کارخانه کشتیسازی
 • کارگران داخل یک کارخانه یا نیروگاه
 • نیروگاه خط گازی و نفت
 • نیروگاه برق
 • راکتورهای هستهای
 • تجهیزات تصفیه آب
 • سدهای آبی
 • تراکتورها
 • دستگاه های پرس فلز در حال کار
 • خط تولید و مونتاژ در یک کارخانه بزرگ

عکاسی صنعتی،‌ کاری پر خطر و پر از چالش است، عکاسان صنعتی حتما باید تمامی نکات ایمنی و بهداشتی را در کارنه ها رعایت کنند.

 

در بعضی مواقع لازم است در کارخانه های بزرگ عکس هایی با کادر بسته تر یا به اصطلاح تصویر کلوزآپ تهیه کنید، مانند: تصویری بسته از سوراخ کردن الوار توسط ماشین های بزرگ صنعتی.

با جستجو و قدم زدن در یک کارخانه میتوانید لوکیشن های جذاب و هیجان انگیزی برای عکاسی پیدا کنید، به عنوان مثال زمانی که به یک کارخانه تولید بیسکویت وارد میشوید، به یک همزن بزرگ که تمام ترکیبات بیسکویت را با هم مخلوط می کند خواهید رسید که میتوانید تصاویر جالبی از آن ثبت کنید.
یا مثلا در بخش وارد شدن بیسکویت ها به کوره یا بسته بندی!

در ادامه به شما آموزش می دهیم چطور عکاسی صنعتی کنید: 

نکات مهمی درباره عکاسی صنعتی:

معادن، کارخانه های صنعتی، شرکت ها و وبسایت های صنعتی، لوکیشین های جذابی برای عکاسی صنعتی هستند که می توانید با مراجعه به آنها تصاویر خلاقانه ای ثبت کنید.

از ماشین آلات صنعتی و بزرگ گرفته تا چشم انداز های  بی نظیر و کارگران مشغول به کار می توانید تصاویر هیجان انگیز و جذابی خلق کنید. اما برای عکاسی صنعتی باید چه نکاتی را بدانیم؟

۱. برای عکاسی صنعتی به کجا برویم؟

معمولا در اطراف شهرها کارخانه های بزرگ وجود دارند که از طریق وب سایت های صنعتی هم باعث اشتغالزایی شده اند هم به رشد و پیشرفت کسب و کار خود کمک می کنند. شما با ارتباط برقرار کردن با این وبسایت ها می توانید عکاسی صنعتی را شروع کنید، البته کارخانه ها و سیلو های کوچک تر هم موقعیت های خوبی برای عکاسی دارند.
پس از مدتی جستجو متوجه خواهید شد شرکت ها و کارخانه های بزرگ به عکاسی صنعتی و ثبت رویداد ها در مجموعه خود بسیار علاقه نشان می دهند و این فرصتی عالی برای عکاسان صنعتی حرفه ای به وجود آورده است.

۲. چه نکات ایمنی برای مراقب از خود باید بدانم؟

تحلیل و جستجو

عکاسی صنعتی از کارخانه ها، معادن، سیلو های بزرگ، نفش کش، جوشکاری و … می تواند خطرات زیادی را برای شما ایجاد کند. عکاسی از مجموعه های صنعتی کاری جذاب اما پر ریسک است و شما باید ایمنی و سلامتی خود را اولیت اصلی خود قرار دهید و در طول عکاسی بیشترین توجه را به خودتان داشته باشید.

برای رعایت نکات ایمنی قبل از روز عکاسی راجب موقعیت مکانی و شرایط لوکیشن پرس و جو کنید و برای مراقبت از خودتان هر کاری که لازم است انجام دهید.
برای به دست آوردن این اطلاعات میتوانید وب سایت مجموعه را چک کنید و یا حتی از گوگل مپ کمک بگیرید.

با نگاه کردن به سایت و تصاویری که در آن می بینید می توانید ایده های خوبی برای عکاسی بگیرید و از پیش بدید که چه سبک تصاویری مورد تایید کارفرمای شما خواهد بود.

لباس مناسب محیط

بعد از در نظر گرفتن مواردی که گفتیم ، نکته مهم پوشیدن لباس مناسب است.  سعی کنید لباس راحت اما ضخیم به تن کنید و ترجیحا رنگ آبی روشن باشد. لباس آستین بلند با شلوار بلند. اگر امکانش هست کفش و کلاه از جنس فولاد به تن کنید.

منتظر کثیف شدن لباس هایتان باشید

اغلب کارفرما شخصی را برای راهنمایی با شما همراه می کند. همچنین در صورت نیاز به شما عینک مخصوص،‌کلاه ایمنی، جلیقه با رنگ روشن معمولا فسفری برای میدان دید بالاتر و یا توری مو بند به شما می دهد. توجه داشته باشید در تمام زمان عکاسی این وسایل ایمنی را به تن داشته باشید و لحظه ای را بدون محافظت از خود نگذارنید.

با نهایت احترام با کارگران برخورد کنید چونکه قطعا در زمانی که شما در حال عکاسی هستید آنها با سختی بیشتری کار خواهند کرد.

از مسیری که به شما میگویند حرکت کنید، و هرجایی که می روید و از نقطه ای که عکاسی میکنید را اعلام کنید تا از خطرات محفوظ بمانید.

لوازم مورد نیاز برای عکاسی صنعتی

برای عکاسی صنعتی، تجهیزات ضروری را در کیف مخصوصی همراه خود ببرید تا جایی که امکان دارد این وسایل را سبک و کمتر انتخاب کنید تا بتوانید راحت تر و با سرعت بیشتری حرکت کنید.

در کارخانه هایی که نور کمتری دارد باید سرعت شاتر پایین تری داشته باشید و در صورت امکان از سه پایه استفاده کنید.

فقط وسایل ضروری که مطمئن هستید مورد استفاده شما قرار می گیرد را همراه ببرید.

تجهیزات ضروری شما شامل موارد زیر است:

 • دوربین
 • کارت مموری CF مخصوص دوربین عکاسی با ظرفیت بالا
 • باتری اضافی برای دوربین
 • یک لنز (یک لنز زوم برای عکاسی از  مناطق غیرقابل‌دسترس و دورتر )
 • فلاش دوربین و باتری
 • سه‌پایه

ثبت تصاویر خلاقانه با استفاده از فرصت های نور پردازی

عکاسی صنعتی موقعیت های عالی برای استفاده از نور ایجاد می کند. برای استفاده از موقعیت ها باید سرعت عمل بالایی داشته باشید.

فلزات داغ که تغییر رنگ میدهند، جرقه‌های ماشین آلات و جوشکاری، نور های مصنوعی که بالای هر دستگاه مشاهده میکنید و یا حتی  نور خورشید که از حفره ها و پنجره ها می تابد، برای شما موقعیت های گوناگونی برای خلق تصاویر حرفه ای و خلاقانه ایجاد میکند.

ثبت عظمت دستگاه ها و چشم انداز محیط های صنعتی

مهم ترین نکته ای که در عکاسی صنعتی وجود دارد نشان دادن بزرگی و عظمت دستگاه ها و محیط کارخانه است.
سعی کنید خودتان را به میدان دید دوربین محدود نکنید و فضای بیشتری را در تصویر خود جای دهید. تصاویر کلی از محیط بگیرید و بزرگنمایی کنید.

جزئیات را فراموش نکنید

یکی از نکات مهم که عکاسان حرفه ای آن را رعایت می کنند مقایسه و تماشای دو تصویر با یکدیگر است.
از یک لوکیشن عکس یکسانی بگیرید، یکی با میدان دید بیشتر و بزرگ تر یکی هم با کادر بسته تر.
با مقایسه این دو تصویر با هم می توانید خلاقیت و ایده های بیشتری بگیرید و حرفه ای عکاسی کنید. این نکته متاسفانه در عکاسی صنعتی فراموش می شود.

سعی کنید ازجزئیات بیشتری عکاسی کنید مثلا از چراغ های چشمک زن که برای ایمنی و هشدار نصب شده یا از پیچ و مهره های به کار رفته تصویر بگیرید. با این کار به تصاویر خود روح و احساس می دهید.

روی یک رنگ برای حس بهتر تمرکز کنید

رنگ، تصاویر ذهنی ما را ایجاد میکند، به طور پیش فرض ذهن ما در محیط های تاریک و بی روح به جستجوی رنگ می رود و تمام توجه خود را به آن رنگ اختصاص می دهد.

استفاده از یک رنگ در محیط تاریک می تواند ذهن مخاطب را درگیر کند و تصویری پویا به جا بگذارد.

کارگران صنعتی نادیده نگیرید

برای عکاسی از کارگران مشغول به کار باید لباس های ایمنی به تن داشته باشید و مراقب باشید در هنگام کار حواس آنها را پرت نکنید تا مبادا حادثه ای رخ دهد. باز هم تاکید میکنیم که کارگران در زمانی که شما از آنها عکاسی می کنید در سخت ترین موقعیت خود قرار دارند  پس با آنها بسیار با احترام برخورد کنید.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *